Az Osztrák-Magyar Monarchia legdélebbi kikötője a Kotori-öbölben volt, így annak környékén komoly erődrendszert építettek ki. Az erődök sora a part mentén minden a Monarchiához köthető város körül kiépültek, azokat pedig máig követhető úthálózattal kötötték össze. Napjainkban ezek az utak adják a turistaösvények alapját. Két kevésbé ismert erődöt szeretnék bemutatni a következő bejegyzésekben, iletve azok megközelítését.
Budva felett emelkedik a Kosmac erőd, ám ez a városból nem látszik. Az 1840-es években épült a határ védelmére, állítólag Ferenc József maga is meglátogata 1875-ben. A hozzávetőlegesen 800-900 méter tengerszint feletti magasságon fekvő erőd napjainkban már romos, teteje hiányzik, falai több helyen ledőltek. Az egykor három szintes erőd (pince, földszint, emelet) alaprajza érdekes, egy központi kör alaprajzú torony osztja két szárnyra.
Autóval a Budva-Cetinje-Podgorica úton fekvő Brajici faluból közelíthetjük meg. Tábla jelzi a letérést, de érdemes a főút melletti kis parkolóban hagyni a kocsit. (Ha nagyon akarunk, murvás úton fel lehet hajtani az erődhöz. Az aszfalt folytatásaként haladó úton előbb meg kell kerülni az erődöt, majd egy jobbra vezető makadám útra kell rátérni.) Gyalog a jelzéseket követve lehet egy szerpentinen lehet feljutni a csodás panorámát ígérő romokhoz. Az utolsó kanyarban erősen kopott német nyelvű emléktábla látható.
A tengerpartról komolyabb túrával gyalog is eljuthatunk ide. Kamenovoból indul egy ösvény, de ezen még nem jártam így egy kicsit távolabbi megközelítést tudok ajánlani, igen szép vidéken. A Sveti Stefan melletti Praskvica kolostortól indul egy ösvény, majd egy aszfaltos, végül murvás meredek utat kell követni Ograđenica pásztorszállásig. Innen a többé-kevésbé a gerincen futó, hol erdőben, hol nyiltabb terepen futó jelzett ösvény elvezet az erődig. Útközben csodás kilátás nyílik a tengerpartra. Egészen megdöbbentő, hogy míg lent zsúfolt a part, ide fent óránként maximum 1-2 emberrel lehet találkozni. A partról az erődig az út kb 4 óra.
képek: saját készítés